"Latvijas Finiera" vēsture

Saplākšņa ražošanas sākumi meklējami rūpnīcā "Latvijas Bērzs", kura dibināta 1873. gadā. Vispirms tā ražo skolas tāfeles un namdaru zīmuļus, bet 1909. gadā līdz ar hidrauliskās preses uzstādīšanu sāk ražot saplāksni.

1923. gadā dibināta finieru rūpnīca "Furniers", kas kļūst par lielāko saplākšņa eksportētāju. Rūpnīca ražo arī speciālu aviācijas saplāksni.

1929. gadā dibināta tā laika modernākā finieru rūpnīca "Lignums", kura gadā saražo 15 000 m3 ūdensizturīgā un aviācijas saplākšņa. Visi saplākšņi tiek ražoti no Latvijas mežos augušās bērza koksnes. Latvijas finierrūpniecības attīstība strauji turpinās līdz Otrā pasaules kara sākumam,

1975. gadā, apvienojot rūpnīcas "Furniers", "Lignums" un "Latvijas Bērzs", nodibina valsts uzņēmumu "Latvijas Finieru ražošanas apvienība". Astoņdesmito gadu beigās sākas strauja ražotā saplākšņa apjoma samazināšanās, kam par iemeslu ir gaidāmais PSRS sabrukums.

Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas 1991. gadā no jauna atsākas saplākšņa un līmētās produkcijas ražošanas attīstība. Saplākšņa ražošanai izmanto Latvijas bērza koksni, finierkluču ievešana no Krievijas lielos apjomos vairs nenotiek.

1992. gada 2. oktobrī uz valsts uzņēmuma "Latvijas Finieru ražošanas apvienība" bāzes nodibina privātu akciju sabiedrību "Latvijas Finieris".

Kopš 1992. gada, izmantojot saplākšņa ražošanas pieredzi un tradīcijas Latvijā, "Latvijas Finieris" ir strauji attīstījies - sasniegts 5 reizes lielāks ražošanas apjoms, un 10 reizes pieauguši pārdošanas apjomi.

  Drukāt
Papildu informācija
  • Īsumā par "Latvijas Finieri" (LV, EN, FR)

Ja Jums ir saglabājušās bildes par finierrūpniecības vēsturi, mēs būtu ļoti pateicīgi par tām uzzināt, tādējādi papildinot esošo un veidojot kopīgu arhīvu.

Tālr. 67067243
E-pasts: info@finieris.lv